تحقيق و پژوهش

تحقيق و پژوهش (3)

طبقه بندي هاي فرزند

پرو‍ژه هاي دانش آموزي

پرو‍ژه هاي دانش آموزي (0)

 

1- ساخت موتور الكتريكي معلق-Mendocino Motor

2- ساخت آينه پرواز

3- ساخت آينه هاي متقاطع جهت اندازه گيري تعداد تصاوير متناسب با زاويه

4- عوض كردن مسير نور

5- توربين بخار

6- لامپ لاوا

7- تخته ميخ مرتاز هاي هندي

8- رنگين كمان زير آب

9- حباب غول آسا

10- موشك آبي

11- ساخت وسائل تعادلي

12- انتقال موج مكانيكي  و توليد حلقه دود

13- دستگاه بستاب جهت بررسي خطاي ديد انسان

مشاهده موارد...
المپیادها

المپیادها (1)

المپیاد فیزیک

 

هرساله المپیاد فیزیک با حضور هزاران دانش آموز دبیرستانی از سراسر ایران برگزار می گردد. المپیاد در کشور ایران تنها در هفت رشته ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، کامپیوتر، ادبی و نجوم برگزار می‌شود.

 دانش آموزان اول دبیرستان مجاز به شرکت آزمایشی در المپیاد، و دانش آموزان دوم و سوم دبیرستان مجاز به شرکت در تمامی مراحل آزمون و در صورت صلاحیت کسب مدال می باشند. دانش آموزان سال پیش دانشگاهی(چهارم دبیرستان) و نیز دانش آموزان مقاطع راهنمایی مجاز به شرکت نیستند.

ثبت نام المپیادهای دانش آموزی، همه ساله از اواخر پاییز شروع می شود و دانش آموزان می توانند با مراجعه به سایت باشگاه دانش پژوهان جوان به نشانی www.ysc.ac.ir اطلاعات بیشتر را کسب کنید.

این المپیاد شامل چهار مرحله می باشد

مرحله اول: این مرحله شامل 40-30 سوال تستی و 12-7 سوال پاسخ کوتاه می باشد که زمان پاسخ دهی به تمامی سوالات حدود سه ساعت می باشد. این آزمون معمولا در بهمن هر سال برگزار می شود. در این مرحله حدود 800 نفر قبول می شوند و اجازه شرکت در مرحله دوم را می یابند. جهت قبولی در این مرحله تسلط به فیزیک سه سال فیزیک دبیرستان و پیش دانشگاهی لازم می باشد. درضمن علاوه بر کتاب های درسی داشتن اطلاعات فرای دروس دبیرستان نیز به دانش آموز در قبولی کمک می کند.

مرحله دوم: این مرحله در اردیبهشت ماه هرسال برگزارمی شود و شامل 12-7 سوال تشریحی و یک سوال علمی با وسائل ساده می باشد. در ابتدا آزمون عملی به مدت 45 دقیقه برگزار می شود و بعد از یک ربع استراحت، آزمون تشریحی به مدت 3.5-3 ساعت برگزار می شود. علاوه براطلاعات مورد نیاز درمرحله اول، مطالعه برخی کتاب ها و منابع ضروری می باشد. از این آزمون 40 نفر به دوره تابستان راه پیدا می کنند.


دوره تابستان (مرحله سوم) تنها دانش آموزان سال سوم دبیرستان رشته ریاضی حق ورود به این دوره را دارند. این دوره به مدت 9-8 هفته با یک یک هفته استراحت بین دوره ای برگزار می شود. این دوره شامل دو بخش تئوری و عملی می باشد. بخش تئوری حدود 60% از نمره کل دانش پژوه را تشکیل می دهد. سطح این بخش به مراتب بالاتر از سطح مرحله قبل می باشد. بنابراین کلاس هایی در مباحث مختلف فیزیک از جمله مکانیک، الکترومغناطیس، اختلال و ... در باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار می گردد. همچنین حدود 40% از نمره کل دانش پژوه براساس امتحانات آزمایشگاه تعیین می گردد. در طول این دوره کلاس های عملی، موازی با کلاس های تئوری در باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار می شود. بین 8-6 امتحان در هر بخش تئوری و عملی برگزار می شود. در پایان دوره به 10 نفر برتر مدال طلای کشوری اهدا می گردد و به بقیه دانش پژوهان مدال های نقره و برنز اهدا می گردد.

دوره ده نفر (مرحله چهارم): از اواسط پاییز همان سال تا اواسط بهار سال بعد ادامه می یابد. سطح دوره بسیار بالا، تعداد امتحانات بیشتر و در پایان دوره 5 نفر برای اعزام به مسابقات جهانی انتخاب می شوند.

مزایای قبولی در المپیاد


الف: مزایای کسب مدال نقره یا برنز
 1- هرکدام از این مدال ها بصورت درصدی در کنکور سراسری تاثیر خواهند داشت.

2-امکان انتقال ازیک دانشگاه به دانشگاه دیگر(درصورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد)

3-عضویت در بنیاد ملی نخبگان ایران

4-استفاده از بورس کمک آموزشی بنیاد ملی نخبگان در مدت تحصیل کارشناسی و مقاطع بالاتر

5-امکان انجام راحت تر خدمت سربازی با همکاری بنیاد نخبگان با انجام پروژه های علمی

6-داشتن مزیت نسبی در هنگام استخدام برای کار آینده در بیشتر ارگان های کشور با داشتی معرفی نامه از باشگاه دانش پژوهان جوان

ب: مزایای کسب مدال طلای کشور

کسب مدال طلا علاوه بر داشتن مزایای قسمت "الف"، مزایای زیر را نیز به همراه دارد.

1- مرتفع شدن سد کنکور و ادامه تحصیل در هر رشته مورد نظر در هر دانشگاهی

2- شرکت در دوره انتخاب تیم ملی المپیاد ایران و شرکت در مسابقات جهانی
3- امکان کسب مدال جهانی و آشنایی با دانش آموزان بیش از 70 کشور دیگر و کسب موقعیت اجتماعی مناسب در ایران

4- کسب توانایی ذهنی و تجربی در هدایت پروژه های علمی و انجام تحقیقات علمی در آینده

5- کمک به پذیریش در دانشگاه های معتبر جهان

 

مسابقات المپیاد فیزیک جهانی

در سال های گذشته تیم جمهوری اسلامی ایران در المپیادهای جهانی فیزیک نتایج بسیار درخشانی را کسب نموده است که این حاصل از علاقه و استعداد فراوان جوانان ایرانی می باشد. این مسابقات در دو بخش تئوری و عملی در دو روز جداگانه برگزار می گردد. امتحان تئوری و امتحان عملی به ترتیب 60 و 40 درصد نمره کل را تشکیل می دهند. معمولا کشور میزبان طراح سوالات امتحانی می باشد و تصحیح برگه های امتحانی با نظارت تمام کشورها انجام می شود. معمولا محل اسکان و برگزاری امتحانات در یک شهر توریستی برگزار می شود و در کنار امتحانات دانش آموزان ملل مختلف در کنار یکدیگر در برنامه های تفریحی - فرهنگی شرکت می کنند.

 

منابع:

100 مساله در فیزیک کلاسیک

اين كتاب شامل 100 مساله حل شده در فيزيك كلاسيك است كه از بخشي به نام «چالش هايي در فيزيك» از مجله انجمن معلمان فيزيك آمريكا متناسب با برنامه درسي فيزيك دبيرستان هاي كشورمان گزينش و ترجمه شده است. مخاطبان اين كتاب دانش آموزان علاقه مند به شركت در المپيادهاي فيزيك هستند.

آشنایی با اصول آزمایش‌های فیزیک

این کتاب شامل آزمون‌های عملی و سوالات آزمایشگاهی مسابقه‌ی المپیاد علمی کشور (دوره‌ی تابستانه) می‌باشد

الفبای حرارت و سیالات

مجموعه كتابهاي الفبا بر پايه آموزش به زبان ساده تدوين شده‌اند تا دانش پژوهان بتوانند به مطالب ياد گرفته شده از كتابهاي درسي خود عمق تازه‌اي بدهند. كتاب حاضر در راستاي نيل به اين هدف مفاهيمي چون فشار، گرما و قوانين ترموديناميك را بيان كرده سپس با طرح مسائلي از المپيادهاي داخلي و خارجي و سئوالات مفهومي، مفاهيم را در ذهن خوانندگان روشن‌تر مي‌سازد.

الفبای نور هندسی

اين كتاب در 8 فصل تنظيم شده است كه در هر فصل ابتدا مطالب درس به زباني ساده و روشن همراه با مثالهاي متعدد بيان شده و سپس دانش آموزان در بخش مسائل نمونه حل شده با روشهاي حل مسئله آشنا مي‌گردند و در نهايت در بخش تمرين آموخته‌هاي خود را محك مي‌زنند. فهرست مطالب كتاب عبارتند از نور شناخت، سير نور بر خط مستقيم، بازتابش نور، آينه‌هاي تخت، آينه‌هاي كروي، شكست نور . . . .

المپیادهای جهانی فیزیک - مساله ها و پاسخها

المپیاد جهانی فیزیک یک رویداد بزرگ علمی، فرهنگی و اجتماعی است، و همه‌ساله ميان دانش‌آموزان برجستة دورة متوسطه سراسر جهان و با میزبانی یکی از کشورها برگزار می‌شود. سؤالات مربوط به هر سال را كميتة علمی المپیاد که متشکل از استادان برجستة فیزیک کشور میزبان است، طرح می‌کند و به تصویب نهایی كميتة بین‌المللی المپیاد فیزیک می‌رساند. کتاب المپیادهای جهانی فیزیک، مجموعه‌ای شامل مسئله‌ها و پاسخ‌های تشریحی پانزده دوره المپیاد فیزیک از سال 1372 تا 1386 است.

الکتریسیته، مغناطیس و موج

این مجموعه شامل سه کتاب درس است (مکانیک؛ الکتریسیته؛ مغناطیس و موج؛ شاره‌ها، حرارت و نور) که دانش‌آموزان باید در ابتدا این کتاب‌ها را به‌دقت مطالعه کنند و در واقع با متن کتاب پیش بروند زیرا کتاب‌های درس پایه‌ی درک کتاب‌های بعدی است. اگر چه در کتاب‌های مذکور تمرین‌ها و مثال‌های فراوانی آمده است، ولی برای درک عمیق‌تر مطالب و افزایش مهارت، سه کتاب مسئله نیز تهیه شده است، که در پایان هر کتاب پاسخ تشریحی تمام مسئله‌ها آمده است. این سؤال‌ها به‌صورت طبقه‌بندی موضوعی و تقریبا از ساده به سخت مرتب شده است تا به مرور عمق درک دانش‌آموز افزایش یابد. حدود نیمی از سؤال‌ها از آزمون‌های مرحله‌ی اول از دوره‌ی اول تا بیست‌ویکم (البته در صورت لزوم، با اندکی تعداد برای تطابق با سبک آزمون‌های سال‌های اخیر) و نیم دیگر به‌صورت تألیفی یا از دیگر منابع معتبر (مانند سؤال‌های کنکور، کتاب‌های معتبر جهانی و آزمون‌های استاندارد دیگر کشورها) آورده شده است.

تقریب و اختلال در مکانیک

 دراین کتاب چگونگی حل مسائل مکانیک با استفاده از تقریب آموزش داده شده است. این کتاب شامل فصل هایی با عناوین زیر می‌باشد
1 )مقدمه ریاضی
2)استفاده بسط و اختلال در حل معادلات
3 )سینماتیک
 4 )حرکت روی سطوح با اشکال مختلف
  5 )اندازه‌گیری دوره تناوب و بسامد نوسانات
6 )حرکت سیاره‌ای و گرانش
 7 )نیروی فنر و کشسانی
8 )آونگ
  9) برخورد

مشاهده موارد...
جشنواره ها

جشنواره ها (0)

شيوه نامه اجرايي پانزدهمین جشنواره جوان خوارزمي

(بخش دانش‌آموزي و دوره های کاردانی آموزش و پرورش )

مقدمه :

به منظور ايجاد ، پرورش ، رشد و شکوفايی استعدادها و خلاقيت های نوجوانان و جوانان و توسعه و تعميق روحيه پژوهش، نوآوری و حمايت و هدايت مادی و معنوی از دانش آموزان و دانشجويان پژوهشگر و نوآور، جشنواره جوان خوارزمی، در چهارچوب اين شيوه نامه برگزار می شود.

¨ بخش اول - مفاهيم واژه ها :

جشنواره : جشنواره جوان خوارزمی - بخش دانش آموزی و دوره های کاردانی آموزش و پرورش .

دانش آموز : دانش آموزان شاخه متوسطه نظری و پيش دانشگاهی و هنرجويان شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش (اعم از دولتی ، غير دولتی ، روزانه و بزرگسال) ؛

دانشجو : دانشجويان دوره کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای (دولتی ) و مراکز تربيت معلم.

پژوهش های بنيادی : پژوهش های طراحی شده برای ايجاد درک نوينی از اصول و فرايندهای اساسی و اصلی پديده های صنعتی ، طبيعی و اجتماعی .

پژوهش های کاربردی: پژوهش هايي برای ايجاد فناوری جديد و جست و جوی دانشی که بتواند در مسائل عملی به کار رود و نيز ارائه راهکارهای مناسب براساس يافته های علمی، که در سه زمينه زير تحقـــق می يابد:

1. پژوهش های توسعه ای : پژوهش هايي که منجر به تکميل يا توسعه فراگرد ، محصول صنعتی و يا يافته علمی و کاربرد آن باشد .

2. اختراع: محصول يا فراگردی که با ترکيب دو يا چند شي مادی ، راه نوينی را برای انجام کاری ارائه می دهد و يا راه حل فنی جديدی را برای حل مشکل پيشنهاد می کند .

3. ابتکار : بهره برداری موفقيت آميز از ايده های نو و يا دسترسی به دانش فنی و فناوری ساخت محصول به روش جديد و با تکيه بر اختراعات و اکتشافات قبلی.

4. پژوهش های کاربردی علوم نظری : پژوهش هايي که منجر به ارائه راهکارهای مناسب براساس يافته ها و نظريه های علمی می شود .

گروه علمی : عبارت است از تمامی رشته ها و گرايش های مربوط.

خلاقيت : توانايي پرورش يا به وجود آوردن يک انگاره ، انديشه ، راهکارها و يا محصول جديد .

نوآوری : تجلی و تحقق خلاقيت؛ يعنی عملياتی کردن و به اجرا درآوردن توانايي های ذهنی در پرورش و يا ايجاد يک انگاره ، انديشه ، راهکار و يا محصول جديد .

¨ بخش دوم - اهداف جشنواره جوان خوارزمی :

1- ايجاد زمينه های لازم برای بروز ، پرورش، رشد و شکوفايي استعدادها و خلاقيت های نوجوانان و جوانان؛

2- توسعه و تعميق روحيه پژوهش و نوآوری ؛

3- حمايت و هدايت مادی و معنوی دانش آموزان و دانشجويان پژوهشگر و نوآور ؛

4- کاربردی کردن علوم و ارتباط دادن آن با زندگی و نيازهای جامعه ؛

5- ارزش بخشيدن به دستاوردهای علمی و فنی نوجوانان و جوانان ؛

6- آماده سازی نسل جوان برای ورود به ميدان رقابت های علمی و فنی ؛

7- هدايت استعدادها و خلاقيت ها در جهت رفع نيازهای مراکز علمی و صنعتی؛

8- آشنايي دانش آموزان با پژوهش و شيوه های کشف و حل خلاقانه مسائل علمی و فنی؛

9- انجام کارهای علمی ، فنی و پژوهشی به شيوه گروهی با حفظ رقابت سالم و سازنده؛

10-توليد دانش و بومی کردن علوم.

¨ بخش سوم - سازماندهي :

به منظور برنامه‌ريزي، هدايت و نظارت بر اجراي مطلوب جشنواره در كليه مراحل، ستاد جشنواره جوان خوارزمي در معاونت آموزش و پرورش نظري و مهارتي و كميته‌هاي جشنواره جوان خوارزمي در سطح استان و شهرستان / مناطق /نواحی و مراکز آموزش عالی وابسته به آموزش و پرورش تشكيل مي‌گردد:

پ : كميته اجرايي شهرستان/ منطقه/ ناحيه / مركز آموزش عالي

اين كميته به طور مستقل در مديريت های آموزش و پرورش شهرستان/منطقه/ناحيه و مراكز آموزش عالي وابسته به آموزش و پرورش (آموزشكده‌ها، مراكز تربيت معلم و …) تشكيل مي گردد.

اعضاي كميته :

1- مديريت آموزش و پرورش شهرستان/ منطقه/ ناحيه – مركز آموزش عالي؛

2- معاون/معاونان؛

3- دبير يا رابط جشنواره به انتخاب مديريت اداره يا مرکز ؛

4- مسئول گروه هاي آموزشي؛

5- مسئول پژوهش سرا؛

6- مسئولان دواير مرتبط؛

7- مسئول هيأت داوران (درصورت اجرای مرحله داوری در سطح شهرستان / منطقه / ناحيه ).

شرح وظايف كميته شهرستان / منطقه/ ناحيه / مركز آموزش عالي:

1- برگزاري جلسات مستمر براي پيگيري و هدايت امور جشنواره و ابلاغ شيوه نامه‌ها و بخشنامه‌هاي مربوط به واحدهاي آموزشي تابعه؛

2- توجيه مسئولان واحدهاو مراکز آموزشي، اولياء، دانش‌آموزان و دانشجويان و انجام تبليغات ، به منظور شركت كيفي تر و گسترده‌تر دانش آموزان و دانشجويان در جشنواره؛

3- ارتباط مستمر با هسته‌هاي علمي گروه هاي آموزشي و پژوهش سرا و جست و جوي راهكارهايي برای هدايت فعاليت دانش آموزان و دانشجويان ؛

4- جذب و تخصيص اعتبارات درون سازمانی و کمک های برون سازمانی ؛

5- حمايت علمي دانش آموزان و دانشجويان با هماهنگي و همكاري گروه هاي آموزشي و پژوهش سرا ؛

6- تأييد گروه های داوری پيشنهادی دبير يا رابط جشنواره (در صورت تشکيل گروه های داوری).

شرح وظايف دبير يا رابط جشنواره در شهرستان /منطقه / ناحيه/ مركز آموزش عالي:

1- ارائه گزارش عملكرد جشنواره به كميته جشنواره استان ؛

2- دريافت طرح های دانش آموزان و بررسي مدارك و مستندات ، برنامه ريزی و تمهيد مقدمات داوری طرح ها (درصورت لزوم داوري) ارسال طرح های برتر به استان، براساس شاخص های تعيين شده و جدول زمان بندي.

3- در صورت لزوم ، گزينش گروه های داوری متناسب با طرح های ارائه شده، با استفاده از دبيران و اساتيد مجرب و تأييد کميته شهرستان /منطقه / ناحيه / مرکز آموزش عالی.

4- اجراي مصوبات كميته جشنواره شهرستان / منطقه / ناحيه / مركز آموزش عالي.

¨ بخش چهارم - شرايط شرکت در جشنواره :

کليه دانش آموزان و هنرجويان دوره متوسطه و پيش دانشگاهی ، اعم از دولتی و غيرانتفاعی ، روزانه و بزرگسالان، و دانشجويان دوره های کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای، مراکز تربيت معلم و ساير مراکز آموزش عالی وابسته به آموزش و پرورش ، با رعايت شرط سنی حداکثر 30 سال تمام ، می توانند در بخش دانش آموزی و دوره های کاردانی آموزش و پرورش جشنواره جوان خوارزمی شرکت نمايند .

گروه های علمی و داوری :

رديف

گروه های علمی و داوری

کد

1

برق و الکترونيک

01

2

کامپيوتر

02

3

مکانيک

03

4

عمران

04

5

علوم زيستی و پزشکی

05

6

کشاورزی

06

7

فيزيک و نجوم

07

8

شيمی

08

9

رياضی

09

10

زبان و ادبيات فارسی

10

11

علوم اسلامی

11

12

علوم اجتماعی

12

13

هنر و معماری

13

14

ساير گروه های علمی

14

شاخص های اصلی ارزيابی طرح های جشنواره :

رديف

شاخص ها

حداکثر نمره از 20

1

خلاقيت و نوآوری

7

2

ارزش علمی ، فنی و تخصصی

5

3

کاربرد و حل مسأله

5

4

مستندسازی علمی

3

پ - مدارک لازم جهت ارائه طرح به ستاد جشنواره :

1- گزارش علمي جامع و کامل طرح ؛

2- فرم هاي تکميل شده و مشخصات طرح ( فرم شماره 1 ) و مشخصات طراح ( فرم شماره 2 ) و فرم ارزيابي طرح برحسب زمينه علمي و نوع پژوهش ( فرم شماره 1 تا 5 ) ؛

3- مدارک و مستندات مربوط به طرح ( نوار ويدئويي ، نوار کاست ، ديسکت ، CD ، عکس ، نمودار و ... ، به استثناء دست ساخته ها ) ؛

تبصره : دست ساخته هاي طراحان ( به جز طرح هاي هنري، حداکثر در ابعاد 5/1*1 متر ) در صورت دعوت به دفاع حضوري ارائه شود.

ت - نکات مهم :

1- ثبت اطلاعات کليه طرح هاي شرکت کننده در دهمين جشنواره در نرم افزار و فرم هاي ارسالي الزامي است.

2- براي هر طرح بايد مدارک فوق به صورت جداگانه، تکميل و ارسال شود و از ارسال چند طرح در قالب « مجموعه طرح » با يک فرم خودداري گردد.

3- از کپي کردن 2 فرم روي يک برگ خودداري شود.

4- فرم ها فقط با خودکار مشکي تکميل گردد.

5- فرم هاي شماره (1) و (2) به ترتيب در پوشه قرار گيرد.

6- تصوير صفحه اول شناسنامه طراح، ضميمه فرم شماره (2) شود.

7- از تغيير شکل فرم ها خودداري گردد.

8- فرم ها به طور دقيق و کامل ، تکميل، و موارد درخواستي ( عکس طراح ، طرح و ...) ضميمه شود . فرم شماره (2) براي هر طراح به طور جداگانه تکميل شود.

9- از ارسال طرح هايي که يک يا چند نفر از طراحان آن دانش آموز يا دانشجوي دوره کارداني آموزش و پرورش نباشند ، به اين دبيرخانه خودداري گردد.

10-برگزيدگان کشوري دوره قبل جشنواره ، حق شرکت در مرحله کشوري اين دوره را نخواهد داشت .

11- هر طرح بايستي از طريق واحد آموزشي محل تحصيل و فقط يک بار براي شرکت در جشنواره جوان خوارزمي در هر دوره معرفي گردد و چنانچه طراحي بيش از يک بار در هر دوره ارائه شود ، از شرکت در جشنواره محروم مي گردد.

12- در طرح های گروهی، چنانچه طراحان از چند منطقه يا استان باشند، طرح از طريق منطقه/ استان طراح (1) ارسال شود.

13- با توجه به اينکه درصد سهم طراحان غير قابل تغيير است ، در تکميل درصد سهم طراحان دقت شود.

14- در تکميل فرم ها به تذکرات مندرج در آنها توجه شود.

15- طرح هاي ارائه شده در اين دوره مي بايست در دوره هاي قبل جشنواره شرکت نکرده باشد، مگر آنکه در فراگرد اجرايي دستاوردهاي طرح ، تغييرات اساسي اعمال شده باشد.

16- طرح هاي ارائه شده در زمينه فني و مهندسي و طرح هاي مربوط به ابتکارات ، اختراعات و دست ساخته ها به صورت تئوري و ايده قابل قبول نخواهد بود و نمونه طرح حتما ًبايد ساخته شده و قابل اجرا باشد.

17- جدول زمان بندي به طور دقيق رعايت شود . به طرح هايي که خارج از برنامه زمان بندي ، بدون داوري کميته استان و يا به طور ناقص ارسال گردد، ترتيب اثر داده نخواهد شد.

18- کليه گزارش ها ، مدارک و مستندات علمي مربوط به طرح هاي منتخب استان ، اعم از نوشته ها ، کتاب ها ، نوار ويدئويي ، نوار کاست ، CD ، عکس و نمودار به انضمام فرم هاي تکميل شده ، به طور کامل ارسال گردد. و ليکن، از ارسال دست ساخته ها خوداري شود . ( ارسال دست ساخته هاي زمينه علمي هنري، حداکثر در ابعاد 5/1*1 متر الزامي است و ارسال آثار بيش از اندازه تعيين شده و حجيم، در زمان جلسات داوري حضوري انجام گيرد).

19- تصويري از کليه گزارش ها و مدارک و مستندات ارسالي در دبيرخانه استان بايگاني و سپس ، گزارش ومدارک همراه با فيلم روند اجرايي و داوری جشنواره استان به ستاد ارسال گردد. دبيرخانه ستادي به دليل فرايند داوري که در مرحله کشوري اجرا مي شود، تعهدي نسبت به عودت طرح ندارد.

20- با توجه به اينکه طرح هاي ارسالي به طور مقايسه اي در زمينه ها و گروه هاي مربوط بررسي و داوری مي شوند، لذا کليه اعتراض هاي مربوط به داوری طرح هاي منتخب استاني، بايد در کميته جشنواره استان مورد بررسي قرار گيرد و ستاد جشنواره منحصرا ً در مورد « شيوه داوري کميته هاي استاني » ارزيابي لازم را به عمل خواهد آورد .

21- کميته جشنواره استان ها بايد آمار کامل طرح هاي شهرستان ها ، مناطق، نواحي و مراکز آموزش عالي وابسته به آموزش و پرورش را در جدول پيوست تکميل نموده و همراه با طرح هاي منتخب به ستاد جشنواره ارسال نمايند.

22- توصيه مي گردد در هر شهرستان / منطقه / ناحيه و مرکز آموزش عالي ، يکي از افراد علاقه مند ، به عنوان دبير يا رابط جشنواره شهرستان / منطقه / ناحيه و مرکز با استان ، و در هر دبيرستان ، هنرستان و مرکز پيش دانشگاهي، يکي از همکاران علاقه مند، به عنوان رابط جشنواره با شهرستان / منطقه/ ناحيه انتخاب گرديده و فعاليت نمايد.

23- مسئولان استان ، شهرستان/ منطقه / ناحيه و مراکز آموزش عالي , ضمن شرکت در جلسات مديران واحدهاي آموزشي، نسبت به تبيين و تشريح اهداف و روند اجرايي برگزاري جشنواره جوان خوارزمي اقدام نمايند.

24- همزمان با برگزاري مراسم تقدير و تشکر از برگزيدگان استاني، نمايشگاهي از ابتکارات، خلاقيت ها و پژوهش هاي طرح هاي برتر دانش آموزي و دانشجويي استان تشکيل گردد.

25- دبيرخانه جشنواره استان نسبت به چاپ خلاصه طرح هاي برگزيده دانش آموزي و دانشجويي اقدام نمايد.

26- در صورت امکان ، طرح ها در شهرستان / منطقه/ ناحيه و مراکز آموزش عالي مورد بررسي و داوري اوليه قرار گيرد و طرح هاي برتر به همراه ليست طرح هاي ارائه شده ، به تفکيک گروه هاي علمي، به دبيرخانه جشنواره استان ارسال گردد.

* ملاک های ارزيابی دبيرخانه جشنواره جوان خوارزمی سازمان آموزش و پرورش استان ها :

1- ميانگين نمرات طرح هاي منتخب استاني در داوري کشوري ؛

2- برنامه فعاليت هاي استاني ، از جمله گردهمايي ها ، تبليغات و ... ( براساس گزارش ها و مستندات ارسالي ) ؛

3- پاسخ به موقع به مکاتبات و ارائه موارد درخواستي ستاد به صورت دقيق و کامل ؛

4- حضور فعال در برنامه هاي طراحي شده ستاد (گردهمايي ها، دوره هاي آموزشي ، نمايشگاه و موارد عندالزوم)

5- تعداد طرح هاي ارائه شده در سطح استان با توجه به جمعيت دانش آموزي ؛

6- تعداد طرح هاي برگزيده کشوري با توجه به تعداد طرح هاي ارائه شده به ستاد ؛

7- درصد رشد طرح هاي استان نسبت به سال قبل ؛

8- فعاليت ها و طرح هاي خلاقانه و جديد استان در اجراي جشنواره .

¨ بخش پنجم - مراحل اجراي جشنواره جوان خوارزمي :

جشنواره جوان خوارزمي – بخش دانش آموزي و دوره هاي کارداني آموزش و پرورش در مراحل زير اجـــــرا مي گردد:

1- طرح مسئله و انجام فعاليت علمي و پژوهشي در انجام طرح و ايجاد و ارائه نوآوري ؛

2- دريافت فرم هاي ثبت نام در جشنواره از واحد آموزشي محل تحصيل و ارائه فرم هاي تکميلي و گزارش علمي طرح به واحد مربوط؛

3- مرحله شهرستان / منطقه / ناحيه : پس از دريافت طرح ها توسط واحدهاي آموزشي ، مجموعه طرح ها به مديريت آموزش و پرورش شهرستان/ منطقه/ ناحيه ارسال مي شود. دبير يا رابط جشنواره، طرح ها را در کميته هاي علمي، بررسي و طرح هاي منتخب به سازمان آموزش و پرورش استان ارسال مي شود . لازم به ذکر است در بعضي از استان ها با توجه به تعداد کم طرح ها ، کليه طرح ها پس از بررسي مستندات، توسط دبير يا رابط جشنواره ، بدون اجراي داوري به استان ارسال مي گردد. مراکز آموزش عالي وابسته به سازمان آموزش و پرورش استان ، براساس تمهيدات سازمان آموزش و پرورش استان ، نسبت به ارسال مستقيم طرح و يا ارسال طرح ها از طريق مديريت هاي آموزش و پرورش شهرستان / منطقه / ناحيه به سازمان اقدام مي نمايند.

4- مرحله استاني : دبيرخانه جشنواره جوان خوارزمي سازمان آموزش و پرورش استان ، پس از دريافت طرح هاي ارسالي شهرستان/ منطقه / ناحيه ، با تشکيل گروه هاي چهارده گانه داوري، طرح ها را مورد ارزيابي قرار مي دهد.

با توجه به اينکه در سال جاري ( دهمين جشنواره ) به منظور ورود همه طرح هاي نو و خلاقانه به مرحله کشوري ، سهميه تعيين شده استان ها حذف شده و سطح علمي و ميزان خلاقيت و نوآوري طرح ، تعيين کننده راهيابي طرح ها به مرحله کشوري است ؛بنابراين ، سازمان ها ، طرح هايي را که براساس فرم هاي ارزيابي، قابليت مطرح شدن در سطح کشوري را با دو شرط زير داشته باشند، براساس جدول زمان بندی به دبيرخانه ستاد جشنواره تحويل نمايند.

· شرط هاي انتخاب طرح هاي برگزيده استاني :

الف – دارا بودن خلاقيت و نوآوري ؛

ب- کسب حداقل نمره 17 از 20 براي ورود به مرحله کشوري .

· تذکر مهم : با توجه به اينکه طرح هاي منتخب و معرفي شده از سوي گروه هاي تخصصي داوري و دبيرخانه جشنواره جوان خوارزمي سازمان آموزش و پرورش استان ها ، به عنوان يکي از شاخص هاي اصلي ارزيابي گروه هاي داوري و دبيرخانه جشنواره استان ها خواهد بود؛ بنابراين، ضرورت دارد در داوری و معرفي طرح ها به مرحله کشوري ، دقت لازم به عمل آيد.

5- مرحله کشوري : در مرحله کشوري ، ابتدا ، کليه طرح هاي دريافتي ، به صورت غير حضوري بررسي و از داوران استاني در مورد بعضي از طرح هايي که به دليل ضعف طرح ، ابهام و ... نياز به دفاع حضوری دارند ، دعوت مي شود تا از طرح مربوط و امتياز داده شده دفاع نمايند. سپس از طراحان کليه طرح هايي که نياز به دفاع داوران استاني نداشتند و همچنين طرح هايي که پس از دفاع داوران استاني ، امتياز لازم را براي ورود به مرحله ي بعد کسب کردند ، دعوت به عمل مي آيد تا به صورت حضوري از طرح خود در مرحله کشوري دفاع نمايند. پس از استماع دفاع حضوري طراحان و بررسي و ارزيابي گروه هاي تخصصي داوري ، تعدادي از طرح ها به مرحله داوري نهايي معرفي مي شوند.

6- مرحله داوري نهايي: اين مرحله با حضور داوران مشترک وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري (سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران ) و وزارت آموزش و پرورش ( معاونت آموزش و پرورش نظري و مهارتي ) برگزار مي گردد. پس از مطالعه طرح ها توسط داوران و دفاع سرگروه داوري و يا يکي از داوران مربوط و دادن امتياز لازم ، طرح هاي برگزيده کشوري انتخاب مي شوند.

7- اعلام طرح هاي برگزيده کشوري و مراسم تجليل از برگزيدگان؛

8- معرفي برگزيدگان کشوري براي دريافت تسهيلات از بنياد ملي نخبگان و همچنين استفاده از تسهيلات ادامه تحصيل در دانشگاه ها ، مراکز و مؤسسات آموزش عالي .

¨ بخش ششم – مزايا و تسهيلات جشنواره جوان خوارزمي :

1- دريافت تنديس ، لوح تقدير و هدايا از مقامات عالي رتبه کشوري ؛

2- استفاده از تسهيلات بنياد ملي نخبگان (کمک هزينه تحصيلي ، پروژه خدمت نظام وظيفه عمومي ، سفر حج، سفرهاي علمي داخلي و خارجي و ...)؛

تبصره : در طرح هاي گروهي، در حال حاضر ، فقط دو نفر اول که سهم بيشتري در اجراي طرح دارند، مي توانند از تسهيلات بنياد ملي نخبگان استفاده نمايند و استفاده از تسهيلات بنياد، براي بيش از دو نفر در يک طرح برگزيده امکان پذير نمي باشد.

3- استفاده از تسهيلات ورود به مراکز آموزش عالي در رشته مرتبط با طرح، به شرح زير:

الف – ورود به دانشگاه با شرکت در آزمون سراسري و کسب حد نصاب تعيين شده ( با توجه به رتبه و درصد مشارکت ) از نمره گزينش آزاد در رشته مورد تقاضا ، براساس نمره آخرين نفر پذيرفته شده در رشته /محل مربوط؛

ب- ورود بدن کنکور به دانشگاه و يا مؤسسات و مراکز آموزش عالي ، در صورت اخذ پذيرش از دانشگاه و يا مؤسسه آموزش عالي مربوط .

تبصره 1 : در رشته هايي که زير نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي است ، در حال حاضر استفاده از تسهيلات دانشگاه ، فقط از طريق بند «الف » امکان پذير است .

تبصره 2 : در حال حاضر ، براي استفاده از بند (ب) در رشته هاي غير علوم پزشکي ، افراد بايد حداقل 40 درصد سهم در طرح برگزيده کشوري داشته باشند.

* تذکر مهم :

با عنايت به اينکه جشنواره جوان خوارزمی ، عرصه رقابت علمی و پژوهشی بين پژوهشگران ، مبتکران و مخترعان جوان کشور است، لذا انتخاب جشنواره به جای کنکور برای ورود به دانشگاه ، گزينه مناسبی نمی باشد، درنتيجه به دانش آموزان و دانشجويان تأکيد گردد که از انتخاب جشنواره به جای کنکور برای ورود به دانشگاه خودداری نمايند .

¨ بخش هفتم - امور مالی جشنواره :

7- 1- محل تأمين اعتبارات جشنواره

به منظور برگزاری بهتر وارتقای کيفی و كمي جشنواره، كميته اجرايي استان موظف است با توجه به موارد ذيل، نسبت به تأمين وتخصيص اعتبار لازم براي اجراي جشنواره اقدام نمايد:

1- برآورد اعتبار مورد نياز براي اجراي جشنواره و تصويب آن در شوراي برنامه ريزي آموزش وپرورش استان .

2- تعيين نرخ هزينه تخصيصي مربوط فعاليت هاي مندرج در بند 7-2 .

3- استفاده از منابع حمايتي برون سازماني .

7-2- نحوه هزينه اعتبار تخصيصی جشنواره :

1- پشتيبانی مادی برای تکميل طرح های برتر که به تأييد هسته های علمی مربوط درکميته جشنواره رسيده باشد؛

2- حق الزحمه داوران ؛

3- حق الزحمه مشاوران طرح ؛

4- حق الزحمه عوامل اجرايي؛

5- هزينه تبليغات (چاپ پوستر، بروشور و کتابچه های راهنما يا آموزش- گردهمايي – جلسات و ...)؛

6- هزينه های برگزاری مراسم ؛

7- پرداخت هزينه های خريد هدايا؛

8- پرداخت هزينه استفاده از امکانات علمی، فنی، کتابخانه ای و ... مراکز دولتی و غير دولتی خارج از آموزش و پرورش، برای تکميل اطلاعات علمی يا عملی و ساخت طرح ها؛

9- هزينه اياب و ذهــــــاب دانش آموزان، دانشجويان، داوران، مشاوران و مسئولان جشنواره به مراسم مختلف، همايش ها، مراکز، کتابخانه ها، کارگاه ها و ... ؛

10- هزينه بيتوته، خوراک و پذيرايي ؛

11- هزينه اينترنت، کتاب و صحافی.

تبصره1: کميته جشنواره استان بايستی در پايان هر دوره از جشنواره (آذرماه هر سال)، گزارش کاملی از نحوه تامين هزينه های مربوط را با مدارک و مستندات لازم به شواري برنامه ريزی آموزش و پرورش استان گزارش نمايد. درضمن گزارش مالی جشنواره با تأييد معاون آموزش و پرورش نظری و مهارتی استان به ستاد جشنواره ارسال شود.

تبصره2: دبير/رابط جشنواره استان/منطقه/شهرستان موظف است با توجه به شيوه نامه اجرايي جشنواره با هماهنگی رئيس سازمان/معاون آموزش و پرورش نظری و مهارتی سازمان، مبادرت به صدور ابلاغ برای عوامل ستادی و اجرايي نمايد و درپايان دوره، برابر وظايف محوّله نسبت به پرداخت حق الزحمه افراد اقدام نمايد.

ستاد جشنواره جوان خوارزمي

 

مشاهده موارد...
سه شنبه, 21 خرداد 1392 ساعت 12:38

سوالات المپیاد

نوشته شده توسط

برای دانلود سوالات به قسمت پیوست ها مراجعه نمایید

شنبه, 20 آبان 1391 ساعت 10:30

الكتريسيته و مغناطيس

نوشته شده توسط
شنبه, 06 آبان 1391 ساعت 10:39

حباب غول آسا

نوشته شده توسط