یکشنبه, 27 اسفند 1391 23:30

برنامه مطالعاتي دانش آموزان سال سوم دبیرستان در ایام نوروز

این مورد را ارزیابی کنید
(40 رای‌ها)

دانش آموز عزیز سال سوم با سلام و تبریك سال نو

تعطیلات عید فرصت مناسبی است تا با استفاده از زمان های فراغت زیادی که در اختیار داریم به جبران کارهای عقب مانده خود بپردازیم در دوران تحصیل و دانش آموزی ضروری ترین کارهای ما تحصیل و درس  خواندن هستند پس ما می توانیم با یک برنامه ریزی صحیح علاوه بر استفاده از تعطیلات نوروزی و داشتن تفریح مناسب در کنار به تقویت و ضعیت درسی خود  نیزبپردازیم.

همانطور که در ابتدا ذکر شد برای مطالعه درس ها نیز ابتدا اولویت ما جبران عقب ماندگی های تحصیلی در هفته های گذشته است و پس از آن مرور و تسلط کامل بر روی تمامی مطالب کتاب بخصوص از آغاز ترم دوم تا پایان سال تحصیلی است .

ما برای 15 روز مطالعه مفید تعطیلات سعی کردیم تا بر اساس وضعیت هر دانش آموزیک برنامه سبک و در عین حال بسیار کارامد برای پیشرفت در وضعیت تحصیلی آماده کنیم

باتوجه به اهمیت تعطیلات نوروزی در موفقیت دانش‌آموزان در امتحانات نهایی و تاثیر وافر معدل سوم در كنكور سراسری آنچه اهمیت دوچندان می‌یابد برنامه‌ریزی دقیق با قابلیت اجرائی می‌باشد كه در همین راستا برنامه مطالعاتی پیشنهادی را با ذكر چند توصیه خدمتتان ارائه می‌نماییم:

1.      برنامه‌ریزی درسی را طوری تنظیم كنید كه چند روز اول سال را به استراحت بپردازید 

2.      برنامه‌جامع خود را در یك مقوا بنویسید. كه این جدول شامل تمام روزها، دروس، اهداف، بودجه‌بندی دروس، منابع مطالعاتی، ارزیابی روزانه و تحلیل امتحان باشد.

3.      حتما در پایان روز فرصتی را برای ارزیابی میزان مطالعه خود قرار دهید و به صورت تستی و تشریحی از موضوعات مطالعه شده امتحان ارزیابی داشته باشید و همچنین زمانی را هم برای آسیب‌شناسی و تحلیل امتحان قرار دهید. در ضمن برای ارزیابی، سوالات امتحانات نهایی سال‌های گذشته بهترین منبع خواهد بود.

4.      سعی كنید در یك روز فقط یك درس نخوانید چون به دلیل حجم بالای دروس، خستگی و دلزدگی از دروس بویژه در مورد دروس مشكل در شما ایجاد می‌شود. به همین دلیل حتما در طول روز 2 یا 3 درس را مطالعه كنید.

5.      در برنامه‌ریزی به هیچ وجه دروسی را كه مشكل هستند با هم نخوانید. یعنی اگر امروز می خواهید عربی مطالعه كنید سایر كتاب‌هایی كه مطالعه می‌كنید حتما از نظر دشواری در سطح پایین‌تری باشند. مثلا مطالعه جامعه‌شناسی و یا دین و زندگی توصیه می‌شود.

6.       پیش‌بینی كنید در طول این مدت، چند ساعت وقت مفید برای مطالعه دارید و برای هر درس چند ساعت می‌توانید اختصاص دهید. سپس نقاط ضعف و قوت خود را مشخص و سعی كنید در این ایام بیشتر وقت خود را به رفع نقاط ضعف بپردازید.

 

 

مشاهده 16880 مرتبه آخرین ویرایش در یکشنبه, 27 اسفند 1391 23:42

نظر دادن