یکشنبه, 10 ارديبهشت 1391 13:19

هوشمندسازي چيست؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

فرآیند هوشمندسازی در مدارس نیازمند بسترهای لازم و تلفیق تجارب آموزشی، اصول تغییرناپذیر در تعلیم و تربیت و در نهایت فن­آوری روز می­باشد.

ما نمی­توانیم از اهمیت ارتباط رو در رو دانش­آموز و معلم و برقراری روابط زیبای عاطفی بین دانش­آموز با ارکان مدرسه غافل شویم و صرفاً به دنبال وارد نمودن کامپیوتر، اینترنت، تخته هوشمند و ... به مدارس خود باشیم. بنابراین در ورود به بحث هوشمندسازی دبیرستان علامه طباطبایی نکات زیر را لحاظ نموده است.

1- از سال 88-87 سایت دبیرستان افتتاح شد و به دنبال آن برای همه دانش­آموزان، کادر علمی و اجرایی فایل جداگانه­ای که اطلاعات فردی و سایر موارد در آن قرار می­گیرد، در نظر گرفته شد.

2- در سال89- 88 کارنامه­های تحصیلی دانش­آموزان از حالت سنتی به هوشمند و توصیفی تبدیل شد. به طوری که تمام اطلاعات آماری در آن قرار گرفت و نمرات این عزیزان جنبه­ مقایسه­ای و کاملاً هوشمند پیدا نمود. و با کمک آن اولیاء می­توانند وضعیت فرزندشان در کلاس، سطح کلاس و رتبه را در هر درس و در مجموع دروس و موارد دیگری را دریافت نمایند.

3- در همان سال با توسعه شبکه اینترنتی مدارس علامه به هم لینک شده و اطلاعات آموزشی، فرهنگی، خانواده، علمی و اخبار مدرسه به صورت آنلاین در اختیار عزیزان قرار گرفت. همچنین آخرین وضعیت علمی، رفتاری و موارد دیگر از طریق SMS به کوتاه­ترین زمان ممکن به خانواده­ها اطلاع­رسانی می­شد. بنابراین دانش­آموزان نیاز به مخفی کاری نداشته زیرا می­دانستند اولیاء آنها از طریق تلفن همراه و سایت مدرسه که به طور جامع­تر اطلاعات آنها را در پنل کاربری قرار داده بدون حضور در مدرسه هم می­توانستند در جریان آخرین وضعیت فرزندشان قرار گیرند.

4- در سال 91-90 کارگاه کامپیوتر مدرسه به بهترین شکل ممکن کامل گردید و در تمام پایه­ها کلاس­های هوشمند جهت آموزش­های کاربرد با سرفصل­های کاملاً به روز و متناسب با آخرین تحولات علم انفورماتیک در برنامه درسی دانش­آموزان قرار گرفت و به همراه آن مسابقات جذاب تفریحی جهت با نشاط نمودن فضای آموزشی برگزار شد. ضمن آنکه بانک سئوالاتی در دروس مختلف جهت استفاده عزیزان دانش­آموز در سایت مدرسه قرار گرفت.

5- برنامه ­ریزی­های مختلف درسی و چگونگی مهارت در امر یادگیری به همراه مشاوره­های تحصیلی، اجتماعی، روانشناختی و تربیتی به همراه جلسات هم­اندیشی با اولیاء از طریق فضای مجازی و همچنین ارتباط رودررو و با کمک ابزار جدید الکترونیک به صورت تصویری به اولیاء دانش­آموزان ارائه شد.

6- موارد بسیار زیاد دیگری جهت بسترسازی هرچه بیشتر از جمله آموزش معلمان محترم جهت کار با کامپیوتر و اینترنت و چگونگی استفاده از امکانات انفورماتیک برای اساتید گرامی گسترش وبلاگ­نویسی در بین دبیران و دانش­آموزان و ایجاد شبکه اجتماعی دانش­آموزای که نتیجه آن در راه­اندازی روزنامه الکترونیک نوجانیوز که یک روزنامه کاملاً دانش­آموزی با محوریت موضوعات فرهنگی، اجتماعی، علمی و خانواده است به همراه تأسیس یک سازمان مردم­نهاد به خانه­ی علوم که می­تواند نقطه آغاز در تبدیل آموزش از حالت  تئوری صرف به کاربردی و مشارکت دادن هرچه بیشتر عزیزان دانش­آموز در فرآیند آموزشی و از همه مهمتر مطرح نمودن آنها در مسابقات مختلف علمی باشد.

7- و به امید خدا و همکاری و هم­یاری خانواده بزرگ علامه در سال 92-91 دبیرستان علامه کلاس­های تخصصی علوم پایه را با فضای کاملاً مناسب با درس مربوطه طراحی نموده و از ابزار جدیدتر آموزشی (تخته هوشمند، دیتا پروژکتور و لپ­تاپ) استفاده می­کند. بنابراین کلاس­های فیزیک، شیمی و ریاضی فضایی کاملاً تخصصی خواهد داشت و دانش­آموزان به جای حضور در یک کلاس ثابت به تناسب برنامه خود از این کلاس استفاده می­کنند و اساتید محترم در کنار خلاقیت­های فردی و روش­های مناسب تدریس با کمک نرم­افزارهای پیشرفته و وسایل نمایشی می­توانند از دو سیستم کلاسی و تصویری شرایط مناسبی را جهت پیشبرد اهداف آموزشی فراهم نمایند.

مشاهده 3245 مرتبه
محتوای بیشتر در این بخش: « شرح روند سازمان مشاوره هوشمند

نظر دادن